STADMXXXM10-B72HSW
Standard
Use:
Module STACE Bifacial 72 cells Monocrystalline/P-type/PERC
| Reference | Prod. start | Prod. end |
|---|---|---|
| STADM535M10-B72HSW | 2023/07 | 2025/01 |
| STADM540M10-B72HSW | 2023/07 | 2025/01 |
| STADM545M10-B72HSW | 2023/07 | 2025/01 |
| STADM550M10-B72HSW | 2023/07 | 2025/01 |
Sorry, no product is currently available for this range.
| Characteristics | Value |
|---|---|
| Product category | Module |
| Dimensions (length/ width / height) | 2278x1134x30 mm |
| Weight (kg) | 32,20 |
| Technology | Monocrystalline/P-type/PERC |
| Number of cells | 72 |
| Glass type | 2 mm x 2 |
| Rear side | Glass White |
| Frame | Aluminum grey |
| Connectors | MC4 or equivalent |
| Junction box | IP68 |
| Numbre of diodes | 3 |
| Maximum Load (Pa) | 2400 / 5400 |
| Standard cable length | Custom (default 1.1 m) |
| Hail resistance | 25mm (IEC 61215) |
| Characteristics | 535 W | 540 W | 545 W | 550 W | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Yield (%) | 20.71 | 20.90 | 21.10 | 21.29 | |||||
| Electrical Specification (STC) | |||||||||
| Vmp STC (V) | 41 | 41.16 | 41.32 | 41.48 | |||||
| Imp STC (A) | 13.05 | 13.12 | 13.19 | 13.26 | |||||
| Voc STC (V) | 49.44 | 49.59 | 49.74 | 49.89 | |||||
| Isc STC (A) | 13.9 | 13.97 | 14.04 | 14.11 | |||||
| Temperature specifications | |||||||||
| Normal Operating Cell Temperature (NOCT °C +/-2°C) | 40 | ||||||||
| Temperature Coefficient of Pmax (%/°C) | -0.335 | ||||||||
| Temperature Coefficient of Isc (%/°C) | 0.063 | ||||||||
| Temperature Coefficient of Voc (%/°C) | -0.269 | ||||||||
| Characteristics | Value |
|---|---|
| Modules per pallet | |
| Modules per container | |
| Pallets per container | |
| Packaging box length (mm) | |
| Packaging box width (mm) | |
| Packaging box height (mm) | |
| Packaging box weight (kg) | |
| Modules conditioning | Vertical |