GCL-M12/66GDF
Standard
GCL SATURN
Use:
Ground-mounted power plants
/Agrivoltaics
/Floating
| Reference | Prod. start | Prod. end |
|---|---|---|
| GCL-M12/66GDF 645 | 2021/01 | 2022/03 |
| GCL-M12/66GDF 650 | 2022/01 | 2023/01 |
| GCL-M12/66GDF 655 | 2022/01 | 2023/07 |
| GCL-M12/66GDF 660 | 2022/04 | 2025/01 |
| GCL-M12/66GDF 665 | 2023/04 | 2025/10 |
| GCL-M12/66GDF 670 | 2024/07 | 2026/01 |
Sorry, no product is currently available for this range.
| Characteristics | Value |
|---|---|
| Product category | Module |
| Dimensions (length/ width / height) | 2384x1303x35 mm |
| Weight (kg) | 38,70 |
| Technology | Monocrystalline/P-type/PERC |
| Number of cells | 66 |
| Cell size | 210 - G12 |
| Glass type | 2 mm x 2 |
| Rear side | Glass White |
| Frame | Aluminum grey |
| Connectors | MC4 or equivalent |
| Junction box | IP68 |
| Numbre of diodes | 3 |
| Maximum Load (Pa) | 2400 / 5400 |
| Standard cable length | Custom (default 0.28 m) |
| Hail resistance | 25mm (IEC 61215) |
| Characteristics | 645 W | 650 W | 655 W | 660 W | 665 W | 670 W | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Yield (%) | 20.76 | 20.92 | 21.09 | 21.25 | 21.41 | 21.57 | |||
| Electrical Specification (STC) | |||||||||
| Vmp STC (V) | 37.4 | 37.6 | 37.8 | 38 | 38.2 | 38.4 | |||
| Imp STC (A) | 17.25 | 17.29 | 17.33 | 17.37 | 17.41 | 17.45 | |||
| Voc STC (V) | 45.2 | 45.4 | 45.6 | 45.8 | 46 | 46.2 | |||
| Isc STC (A) | 18.17 | 18.21 | 18.26 | 18.31 | 18.36 | 18.41 | |||
| Temperature specifications | |||||||||
| Normal Operating Cell Temperature (NOCT °C +/-2°C) | 45 | ||||||||
| Temperature Coefficient of Pmax (%/°C) | -0.35 | ||||||||
| Temperature Coefficient of Isc (%/°C) | 0.05 | ||||||||
| Temperature Coefficient of Voc (%/°C) | -0.28 | ||||||||
| Characteristics | Value |
|---|---|
| Modules per pallet | 31 |
| Modules per container | 558 |
| Pallets per container | 18 |
| Packaging box length (mm) | |
| Packaging box width (mm) | |
| Packaging box height (mm) | |
| Packaging box weight (kg) | |
| Modules conditioning | Vertical |
GCL is a key player in the solar industry.
It is one of the world's Top 3 polysilicon manufacturers and a leading supplier of wafers and modules.
In 2022, the manufacturer will have a PV module production capacity of 19 GW. This will rise to 30 GW by the end of 2023.
The group is also a power producer with the accumulative installed capacity of GCL-ET by now, in operation and under construction, exceeding 4,000 MW (not including the proposed projects), over 90% of which is new clean energy.
GCL is at the forefront in each of the production stages of PV modules and stand out by its technological advantages. The manufacturer has a vertically integrated photovoltaic industrial chain.