GCL-M3/72GDF
Standard
Use:
| Reference | Prod. start | Prod. end |
|---|---|---|
| GCL-M3/72GDF 385 | 2026/05 | 2021/07 |
| GCL-M3/72GDF 390 | 2026/05 | 2021/07 |
| GCL-M3/72GDF 395 | 2026/05 | 2021/07 |
| GCL-M3/72GDF 400 | 2026/05 | 2021/07 |
| GCL-M3/72GDF 405 | 2026/05 | 2021/07 |
| GCL-M3/72GDF 410 | 2026/05 | 2021/07 |
Sorry, no product is currently available for this range.
| Characteristics | Value |
|---|---|
| Product category | Module |
| Dimensions (length/ width / height) | 2036x1002x30 mm |
| Weight (kg) | 25,90 |
| Technology | Monocrystalline/P-type/PERC |
| Number of cells | 72 |
| Glass type | 2 mm x 2 |
| Rear side | Glass White |
| Frame | Aluminum grey |
| Connectors | MC4 or equivalent |
| Junction box | IP68 |
| Numbre of diodes | 3 |
| Maximum Load (Pa) | 2400 / 5400 |
| Standard cable length | Custom (default 0.2 m) |
| Hail resistance | 25mm (IEC 61215) |
| Characteristics | 385 W | 390 W | 395 W | 400 W | 405 W | 410 W | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Yield (%) | 18.87 | 19.12 | 19.36 | 19.61 | 19.85 | 20.10 | |||
| Electrical Specification (STC) | |||||||||
| Vmp STC (V) | 40.36 | 40.55 | 40.73 | 40.9 | 41.08 | 41.25 | |||
| Imp STC (A) | 9.54 | 9.62 | 9.7 | 9.78 | 9.86 | 9.94 | |||
| Voc STC (V) | 48.66 | 48.85 | 49.03 | 49.2 | 49.37 | 49.54 | |||
| Isc STC (A) | 10.04 | 10.12 | 10.2 | 10.37 | 10.43 | 10.59 | |||
| Temperature specifications | |||||||||
| Normal Operating Cell Temperature (NOCT °C +/-2°C) | 43 | ||||||||
| Temperature Coefficient of Pmax (%/°C) | -0.38 | ||||||||
| Temperature Coefficient of Isc (%/°C) | 0.06 | ||||||||
| Temperature Coefficient of Voc (%/°C) | -0.3 | ||||||||
| Characteristics | Value |
|---|---|
| Modules per pallet | |
| Modules per container | |
| Pallets per container | |
| Packaging box length (mm) | |
| Packaging box width (mm) | |
| Packaging box height (mm) | |
| Packaging box weight (kg) | |
| Modules conditioning | Vertical |
GCL is a key player in the solar industry.
It is one of the world's Top 3 polysilicon manufacturers and a leading supplier of wafers and modules.
In 2022, the manufacturer will have a PV module production capacity of 19 GW. This will rise to 30 GW by the end of 2023.
The group is also a power producer with the accumulative installed capacity of GCL-ET by now, in operation and under construction, exceeding 4,000 MW (not including the proposed projects), over 90% of which is new clean energy.
GCL is at the forefront in each of the production stages of PV modules and stand out by its technological advantages. The manufacturer has a vertically integrated photovoltaic industrial chain.