GCL-NT10/72H
Standard
Use:
Ground-mounted power plants
| Reference | Prod. start | Prod. end |
|---|---|---|
| GCL-NT10/72H-560 | 2020/07 | 2021/07 |
| GCL-NT10/72H-565 | 2021/01 | 2022/01 |
| GCL-NT10/72H 570 | 2022/01 | 2023/10 |
| GCL-NT10/72H 575 | 2023/04 | 2024/01 |
| GCL-NT10/72H 580 | 2023/10 | 2024/07 |
| GCL-NT10/72H 585 | 2024/01 | 2025/07 |
Sorry, no product is currently available for this range.
| Characteristics | Value |
|---|---|
| Product category | Module |
| Dimensions (length/ width / height) | 2278x1134x35 mm |
| Weight (kg) | 27,80 |
| Technology | Monocrystalline/N-type/TOPCon |
| Number of cells | 72 |
| Cell size | 182 - M10 |
| Rear side | White Backsheet |
| Frame | Aluminum grey |
| Connectors | MC4 or equivalent |
| Junction box | IP68 |
| Numbre of diodes | 3 |
| Maximum Load (Pa) | 2400 / 5400 |
| Standard cable length | Custom (default 0.28 m) |
| Hail resistance | 25mm (IEC 61215) |
| Characteristics | 560 W | 565 W | 570 W | 575 W | 580 W | 585 W | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Yield (%) | 21.68 | 21.87 | 22.07 | 22.26 | 22.45 | 22.65 | |||
| Electrical Specification (STC) | |||||||||
| Vmp STC (V) | 42.75 | 42.94 | 43.15 | 43.34 | 43.55 | 43.75 | |||
| Imp STC (A) | 13.1 | 13.16 | 13.21 | 13.27 | 13.32 | 13.38 | |||
| Voc STC (V) | 51.14 | 51.29 | 51.44 | 51.59 | 51.75 | 51.9 | |||
| Isc STC (A) | 13.8 | 13.86 | 13.92 | 13.98 | 14.04 | 14.1 | |||
| Temperature specifications | |||||||||
| Normal Operating Cell Temperature (NOCT °C +/-2°C) | 43 | ||||||||
| Temperature Coefficient of Pmax (%/°C) | -0.31 | ||||||||
| Temperature Coefficient of Isc (%/°C) | 0.046 | ||||||||
| Temperature Coefficient of Voc (%/°C) | -0.26 | ||||||||
| Characteristics | Value |
|---|---|
| Modules per pallet | 36 |
| Modules per container | 720 |
| Pallets per container | 20 |
| Packaging box length (mm) | |
| Packaging box width (mm) | |
| Packaging box height (mm) | |
| Packaging box weight (kg) | |
| Modules conditioning | Vertical |
GCL is a key player in the solar industry.
It is one of the world's Top 3 polysilicon manufacturers and a leading supplier of wafers and modules.
In 2022, the manufacturer will have a PV module production capacity of 19 GW. This will rise to 30 GW by the end of 2023.
The group is also a power producer with the accumulative installed capacity of GCL-ET by now, in operation and under construction, exceeding 4,000 MW (not including the proposed projects), over 90% of which is new clean energy.
GCL is at the forefront in each of the production stages of PV modules and stand out by its technological advantages. The manufacturer has a vertically integrated photovoltaic industrial chain.